منو

گروه درمانی

گروه درمانی تخصصی در مجموعه رسش

گروه درمانی چیست؟

گروه درمانی یکی از روش های توانبخشی و درمان اختلالات است که طی آن یک یا دو درمانگر گروهی از افراد را همراهی می کنند. معمولا هدف از گروه درمانی رفع اختلالات روانی و احساسی است. مواردی نظیر اضطراب، افسردگی و مشکلات غذا خوردن نمونه ای از این موارد است. در برخی موارد گروه درمانی برای افزایش اعتماد به نفس، متعادل کردن هیجانات فرد و بهبود روابط و مهارت های اجتماعی به کار می رود. هدف درمانگر بهبود توانایی های ارتباطی و رویارویی مثبت با مشکلات و چالش هاست.

 

طراحی گروه درمانی

گروه درمانی می تواند بر اساس نظر درمانگر بصورت منظم یا غیر منظم انجام شود. معمولا تعداد جلسات و مدت زمان هر جلسه از قبل مشخص می شود. گاه درمانگر پس از اولین جلسه، مدت زمان جلسات و برنامه درمانی خود را طراحی می کند.
طراحی گروه درمانی به گونه ای است که در آن پشتیبانی، آموزش های لازم و القای استراتژی های مناسب برای مقابله با مشکلات به افراد ارائه شود.

 

گروه درمانی کودکان و نوجوانان

کودکان دارای استعداد ذاتی و توانایی یادگیری بالایی هستند. کودک از طریق بازی خود و مشکلات مختلف را به خوبی بیان می کند. از این رو انواع مختلفی از روش های بازی درمانی خصوصا در موارد گروهی برای کودکان به کار می رود. گروه درمانی کودکان به صورت بازی ممکن است به شکل های مختلف مانند یک نفره، تخیلی و بازی ساختاریافته نظیر نقاشی و نقش بازی کردن انجام شود.

 

گروه درمانی نوجوانان

گروه درمانی نوجوانان با اهدافی نظیر گفتاردرمانی و ترکیب آن با فعالیت های ساختاریافته، شناخت بهتر هویت خود و شناسایی مشکلات شخصی و ارتباطی انجام می شود. نوجوانان می توانند احساسات خود را بیان کنند و آن را با دیگران به اشتراک بگذارند. ار آنجایی که نوجوانان علاقه بیشتری به حضور در گروه های هم سن و سال خود دارند، بیشترین بازخورد را در این جلسات دریافت می کنند.
از دیگر اهداف گروه درمانی نوجوانان می توان به افزایش اعتماد به نفس و بهبود مهارت های اجتماعی و ارتباطی اشاره کرد.

 

گروه درمانی چه مزایایی دارد؟

قرارگیری در یک موقعیت جدید مانند گروه ممکن است حس ترس یا اضطراب شدیدی در ابتدا ایجاد کند. اما این موارد به سرعت رفع می شود و فرد خود را با گروه و برنامه های درمانی مطابقت می دهد. مزایای گروه درمانی بسیار بیشتر از درمان فردی است. در ادامه به بررسی مزایای گروه درمانی می پردازیم.

 

آگاهی و جلوگیری از انزوا یکی از مزایای گروه درمانی

کودکان و نوجوانان ممکن است این احساس را داشته باشند که مشکلاتی که دارند را هیچ کس دیگری در جهان ندارد. این مساله ممکن است منجر به احساس تنهایی و انزوا شود. حضور در جلسات گروه درمانی باعث می شود کودک یا نوجوان دریابد که مشکل او فقط مربوط به خودش نیست. بلکه دیگران هم ممکن است این مشکل را داشته باشند. کودکان در گروه درمانی از اطرافیان و درمانگر مورد پشتیبانی قرار می گیرند.

 

به اشتراک گذاشتن احساسات در جلسات گروه درمانی

معمولا درمانگر فعالیت هایی را در جلسات گروه درمانی در نظر می گیرد که باعث اشتراک گذاری احساسات و بیان آنها توسط کودکان یا نوجوانان می شود. در صورتی که قبلا همین کودکان یا نوجوانان در مواجهه با بزرگسالان از بیان احساسات خود خودداری می کرده اند. اشتراک گذاری و بیان احساسات باعث دریافت نظرات و بازخورد های اجتماعی و ارتباطی می شود.
 

ایجاد روابط اجتماعی از طریق گروه درمانی

یکی از اهداف گروه درمانی تقویت روابط اجتماعی در فرد است. هنگامی که فرد در فضای گروه قرار می گیرد به تدریج احساس امنیت می کند و سعی در بیان و ارائه نظرات و احساسات خود را دارد. وجود کودکان یا نوجوانان هم سن و سال باعث ایجاد روابط اجتماعی مفید می شود. هم گروهی ها و درمانگر یکدیگر را حمایت می کنند و به این شکل فرد نسبت به برقراری روابط اجتماعی خود احساس خوبی پیدا می کند.

 

تقویت مهارت های اجتماعی از طریق گروه درمانی

هنگامی که کودک روابط اجتماعی خوبی برقرار کند به تدریج مهارت های اجتماعی و ارتباطی مختلفی را یاد می گیرد و آنها را به کار می برد. درمانگر در تلاش است که شرایط مناسبی را فراهم کند که روابط اجتماعی راحت تر برقرار شود. درمانگر ممکن است این کار را از طریق ارائه واکنش های انتقادی، گوش دادن و یا ارائه پیشنهادات انجام دهد.

 

افزایش عزت نفس در کودک و نوجوان

از مهمترین مزایای گروه درمانی کودکان و نوجوانان بهبود عزت نفس آنها است. قرارگیری در فضای گروه باعث می شود که کودکان یا نوجوانان به یکدیگر کمک کنند. کمک کردن باعث می شود که کودک از توانایی های خود آگاه شود و آنها را باور کند. اینکه کودک یا نوجوان از کمک کردن به دیگران حس خوبی پیدا کند و این توانایی خود را باور داشته باشد باعث تقویت عزت نفس در او می شود. 

در حالت عادی ممکن است این کودک یا نوجوان توانایی های خود را باور نداشته باشد و احساس کند که هیچ وقت نمی تواند به کسی کمک کند. این موضوع ممکن است در اثر کسب توجه ها و حمایت های بیش از حد در کودک یا نوجوان اتفاق بیافتد. همانطور که گفته شد گروه درمانی از طریق فراهم کردن بستری برای کمک کردن به یکدیگر باعث بهبود عزت نفس کودک یا نوجوان می شود. عزت نفس ممکن است در حالت یک نفره بهبوی نداشته باشد.

 

گروه درمانی باعث بهبود توانایی مقابله با مشکلات می شود

درمانگر با درنظر گرفتن رویکردها و فعالیت های ساختاریافته و طراحی شده، مهارت های مقابله به مشکلات و چالش ها را به کودکان و نوجوانان (همه اعضای گروه) آموزش می دهد. کودکان و نوجوانان این مهارت ها را بصورت گروهی راحت تر یاد می گیرند. اعضای گروه به تدریج این توانایی ها و مهارت ها را در طول زندگی روزمره خود ادغام کرده و آنها را به کار می گیرند.

 

آیا گروه درمانی باید جایگزین درمان فردی شود؟

گروه درمانی مزایای زیادی دارد و برای درمان مشکلات کودکان و نوجوانان بسیار موثر است. اما در مواردی که درمانگر تشخیص بدهد، درمان بصورت فردی انجام خواهد شد. همچنین امکان استفاده همزمان از درمان فردی و گروهی وجود دارد. والدین باید از طرح درمان فردی کودک اطلاع داشته باشند و سوالات لازم در این زمینه را از درمانگر بپرسند. در برخی موارد ممکن است درمانگر و والدین به این نتیجه برسند که کودک یا نوجوان علاوه بر درمان فردی، در جلسات گروه درمانی نیز شرکت کند.


گفتاردرمانی کودکان
سوالات متداول
پرسش و پاسخ
از ما بپرسید

کلینیک توانبخشی رسش در زمینه کاردرمانی جسمی، درک و حرکت و یکپارچگی حسی خدمات منحصر بفردی ارائه می دهد. همچنین در زمینه کاردرمانی ذهنی با استفاده از روش های شناخت درمانی و اتاق نور و حسی می توان خدمات با کیفیت و موثری دریافت کرد. متخصصین گفتاردرمانی مجموعه رسش جدیدترین و کارامدترین راهکارهای روز دنیا را برای شناخت و درمان اختلالات گفتار و زبان به کار می گیرند. در بخش روانشناسی این مجموعه در زمینه تست هوش و آموزش ورود به مدرسه، فعالیت تخصصی انجام می گردد. از دیگر خدمات تخصصی مرکز رسش می توان به موسیقی درمانی، ماساژدرمانی، آموزش گروهی و گروه درمانی اشاره کرد.

تماس با ما نوبت دهی
جدیدترین مقالات سایت
با رسش به روز باشید
نظر متخصص
گروه درمانی